kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 




 
 

30 października - światowy „Dzień Spódnicy”
2008/10/29 9:10:00

Mini, plisowana, bombka, kopertówka, trapezowa - spódnica, którą wieki temu zakładali wyłącznie… mężczyźni, dziś jest symbolem kobiecości i doczekała się nawet swojego święta. 30 października przypada światowy „Dzień Spódnicy”.

Spodnie dają kobietom komfort, z którego czasem trudno zrezygnować. Nie trzeba depilować nóg, specjalnie dobierać butów z odpowiednim obcasem i uważać na oczko w pończochach. Tak naprawdę jednak to spódnica jest atrybutem kobiety, oznaką pietyzmu w doborze stroju. Jest nieco bardziej wymagająca, ale wywołuje też znacznie większe wrażenie.

Spodnie to przy spódnicy „małolat”. Pierwsza spódnica wykonana była ze skóry zwierzęcej i powstała już w epoce kamienia łupanego, kiedy to ludzkość śladami swoich najstarszych przodków - Adama i Ewy - zaczęła zakrywać intymne części ciała. W epoce lodowcowej skórę zwierzęcą zastąpiły futra zawiązywane na biodrach niczym szal. Przez miliony lat, aż do XIV wieku naszej ery, spódnica była odzieniem zarówno kobiet jak i mężczyzn. W późniejszym okresie nosili ją wyłącznie mężczyźni, kobiety zakładały natomiast długie suknie.

Przełomem w dziejach spódnicy okazał się moment, w którym panowie zdecydowali się jednak nosić spodnie. Pierwszymi śmiałkami byli rycerze, którym spódnica utrudniała jazdę konną. Od tego momentu spódnica zaczęła stawać się atrybutem kobiet w większości krajów i kultur. Wyjątkami nadal są Szkocja i Irlandia, gdzie spódnica, tzw. kilt, jest częścią narodowego stroju noszonego również przez mężczyzn.




()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Dzień Spódnicy, mini, moda, spodnie, spódnica


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »