Od miesiąca w salonach W.KRUK dostępna jest już nowa kolekcja, w całości wykonana ze skamieniałych muszli - amonitów. Żyły one na naszej planecie ponad 70 milionów lat przez pojawieniem się człowieka. Zamieszkiwały liczne środowiska wodne i stanowiły najbardziej zróżnicowaną grupę muszlowatych w okresie dewonu i kredy.
Ich miękkie ciała nie zachowały się w stanie kopalnym, lecz słona woda sprzyjała przetrwaniu wapiennych skorup w osadach morskiego dna. Dlatego dzisiaj są ważnymi skamieniałościami przewodnimi, które pozwalają naukowcom określać wiek geologiczny skał.
Wyróżniono ponad 7 tys. gatunków amonitów. Przypominają one duże muszle ślimaków, różnią się jednak skręceniem w jednej płaszczyźnie oraz bardziej urozmaiconą ornamentyką. Ta charakterystyczna budowa skorupy przyczyniała się do nadania im nazwy przez XVIII-wiecznych uczonych - otóż zaobserwowali oni łudzące podobieństwo skamieniałej muszli do baranich rogów. A ponieważ starożytni Egipcjanie przedstawiali boga Amona z łbem baranim, ówcześni badacze nazwali muszlę „rogami Amona". Od nich później wzięła się nazwa amonitów. Największe znane amonity pochodzą z kredy i osiągają 2 metry średnicy. Jednak ogromna większość dorosłych miała od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy.
Dzisiaj znajdujemy ich zachowane odciski lub wręcz całe skorupy w skałach wapiennych, piaskowcach, iłach czy marglach - w Polsce na przykład na wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej lub w Górach Świętokrzyskich oraz ...... w najnowszej kolekcji biżuterii autorstwa Anny Orskiej. Projektantka W.KRUK stworzyła ją w oparciu o charakterystyczny kształt amonitów. Otoczone subtelną srebrną oprawą, zachwycają geometrycznym pięknem spirali, niezwykłym rysunkiem oraz bogactwem kolorystycznych zestawień: od jasno piaskowych, poprzez zielonkawo-brązowe, aż po zupełnie ciemne z delikatną nutką fioletu.
To kolejna, po krzemieniu pasiastym i kolekcji z egzotycznym drewnem, propozycja marki W.KRUK, która ujawnia fascynację projektantki tym, co naturalne. Tu każdy pojedynczy wisior, kolia czy kolczyki różnią się od siebie i w ten sposób spełniają marzenia kobiet o posiadaniu biżuterii unikalnej. W przeszłości uważano nawet, że amonity wzmacniają zdrowie, pobudzają życiowa energię oraz przynoszą szczęście i dobrobyt. I choć brak na to naukowych dowodów amonitowy drobiazg na pewno ucieszy każdą z pań.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »