kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 




 
 

Męskie ubrania w kobiecej szafie
2009/11/29 15:00:00

Współczesna bizneswoman świadoma swojej kobiecości, uparcie czerpie wzorce z męskiego świata mody. Fuzja pierwiastków kobiecych i męskich jest zjawiskiem ponadczasowym. Skąd w nas zamiłowanie do męskiego stylu?

Marynarka, spodnie w kant, kamizelka z głębokim wycięciem to elementy ubioru rodem z męskiej szafy. Kiedyś niedostępne, stanowiły wyzwanie, protest przeciw męskiej dominacji, symbol wolności, praw i swobód oraz...prestiżu. Stylizacja na mężczyznę w kobiecym wydaniu jest następstwem emancypacji kobiet, które pragnęły zwiększenia swoich udziałów w życiu publicznym i możliwości aktywnego rozwoju. Za swoją „odmienność" i odwagę płaciły wysoką cenę. Poetka Maria Komornicka ścięła włosy i spaliła swoją suknię, żądając męskiego ubioru. Została uznana za obłąkaną. Zamknięto ją w domu dla psychicznie chorych. Inna Maria, również pisarka, wybrała dla siebie alternatywny model życia, wówczas szokujący. Przejęła wszystkie męskie obowiązku, uniknęła małżeństwa. Rodziewiczówna prezentowała się imponująco w garniturze, kapeluszu i z laską. Podczas gdy pozytywistyczne kobiety ubierały długie suknie z koronkami, ona przecierała szlaki dla późniejszych emancypantek.

Prekursorskie działania kobiet świadomych swoich praw powoli zmieniały spojrzenie na kobietę. Wybitne popularyzatorki męskiego stylu - Coco Chanel i Marlena Dietrich stworzyły „nową kobietę". "Te dwie rewolucjonistki sprawiły, że kobieta silna, stylizowana w ubiorze na wzór męski, dzisiaj już nie szokuje" - przekonuje Piotr Berliński z Every Nature. Mademoiselle Coco nie godziła się na to, by kobietę ubierali mężczyźni, dla których była ona jedynie porcelanową laleczką. Marlenę Dietrich odziała w stroje stosowne i eleganckie. Ubierając gwiazdę estrady, unikała kolorów. Na białe, kobiece bluzki nakładała frak lub smoking. Podkreślała dominację i pewność siebie. Coco dała przyzwolenie innym kobietom do naśladowania stylu męskiego. Chanelowski dyktat nowej mody międzywojennej wzbogaciła również rewolucyjna wówczas fryzura „na chłopczycę" autorstwa Antoniego Cierplikowskiego.

Minimalizm proporcji bieli i czerni, uzupełnionych subtelną szarością i granatem, tak charakterystyczny dla wizerunku mężczyzny, jest uniwersalny i ponadczasowy. Wyraziste kontrasty i męski krój nie są jedynymi czynnikami kształtującymi kobiecy kostium z męską nutą. Ważne są również dodatki - kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Dzisiaj mucha, krawat, czy szelki są komponentami niejednego damskiego stroju, decydując o jego charakterze. Popularny krawat jest ozdobą bluzki zastępując apaszki czy biżuterię. Podobnie mucha, która znakomicie współgra z koszulą zdobioną żabotem. Szelki są elementem nieco zawadiackim, zaskakującym, przełamującym prostotę białej koszuli. Głęboko wycięta kamizelka zaś jest projektem damskim z rodowodem męskim. Ma, niczym gorset, podkreślić atrybuty kobiecej figury, uwydatnić jej atuty i zatuszować niedoskonałości.

Garniturowy styl to synonim szyku i elegancji. Bluzka koszulowa, spodnie, dobrze skrojona marynarka... - to wszystko w tonacji kontrastów: bieli i czerni oraz wyrazistych odcieni szarości, grafitu, granatu. Takie zestawienia nie są obce żadnej bizneswoman. Kobieca delikatność i męska prostota to relacja absolutnie seksowna.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: Coco, garniturowy styl, kamizelka, krawat, mucha, stylizacja na mężczyznę, szelki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »